Одесса новости
26.10.2023

Реконструкція Катерининської площі в Одесі: конкурс провалився, буде проведено новий

В Одесі проведуть новий конкурс на кращу проєктну пропозицію з реконструкції Катерининської площі. Попередній визнано таким, що не відбувся.

Відповідне рішення ухвалене сьогодні на засіданні виконавчого комітету міської ради. 

Провести архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію з реконструкції (реновації) Катерининської площі було вирішено міськвиконкомом 23 лютого 2023 року, на заохочення учасників запланували виділити 350 тис. грн. Як пояснили в  мерії, загалом було надано шість проєктів. Відповідно з висновками професійного журі, лише два з них відповідали висунутим вимогам. Однак, і вони були відхилені, оскільки попри «наявність дуже цікавих ідей» зреалізувати їх саме на цій одеській площі можливості немає, вважають фахівці. 

Втім, відмовлятися від ідеї реконструкції Катерининської площі міська влада не планує. Потреба в цьому виникла після демонтажу Засновників Одеси ‒ монументу, більш відомого як пам`ятник російській імператриці Катерині II.  За те, щоб його прибрати, депутати міської ради проголосували 30 листопада 2022-го ‒ після численних акцій протесту.

Біля пам`ятника збирались мітинги, постамент неодноразово обливали червоною фарбою, на ньому ж писали гасла на кшталт «Єкатєріна = Путін» та вимогу «Знести», на царицю накинули червоний ковпак ката та дали в руку зашморг, нагадуючи про її роль в історії України. 

Врешті монумент прибрали від сторонніх очей, закривши «саркофагом». Потому скульптури зняли й вивезли. Фігури Йосипа де Рібаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна й Платона Зубова, які оточували Катерину, є музейними предметами державної частини Музейного фонду України та перебувають на обліку муніципального музею особистих колекцій ім. О.В. Блещунова. Саме до цієї установи вони б і мали «переїхати», однак, тут їх просто ніде розмістити. Тож на тимчасове зберігання скульптури передали в Одеський національний художній музей. 

А на звільненому постаменті встановили державний прапор України. Останнім часом обабіч нього з`явилося багато маленьких прапорців ‒ з іменами українських захисників, що загинули, боронячи країну від російської орди. 

Відповідь на питання, якою буде нова Катерининська площа, має дати новий конкурс (якщо він, звісно, відбудеться). І це буде далеко не перша корінна трансформація в її історії. Загалом пам`ятникам тут не дуже щастило ‒ з особливим довголіттям, а тим більше шансом на довічне перебування якось не склалося. 

Імператриця та її оточення з`явилися тут 6 травня 1900 року. Монумент, виконаний за проектом архітектора Юрія Дмитренка й відлитий в майстерні скульптора Бориса Едуардса, встановили на місці скверика з фонтаном, що прикрашали місто чверть століття. Революційні події, які за 17 років трапились в Петербурзі, в Одесі відгукнулися як відповідними настроями, так і небажанням населення споглядати пам`ятник, напряму пов`язаний з самодержавством: з 1917-го його ховали під спеціально пошитим для такої справи лантухом. 

Із встановлення в Одесі радянської влади пам`ятник Засновникам міста знесли. Це трапилося 1 травня 1920 року. Ось як описував тодішні події  фейлетоніст газети «Червона зірка» П. Челпанов:

«Подошли к Екатерининской площади. Там оживление клокотало уже, как в котле. Перед массивным памятником разжалованной императрицы толпились котелки, фуражки, шапки, кепи. Все разговаривали, делились впечатлениями.

‒  Жилищный отдел решил отвести Екатерине закрытое помещение. Подумайте, ведь она стоит уже столько лет.

‒  Причем тут жилищный отдел? Ничего подобного. Екатерина будет посажена в Чека за контрреволюционную агитацию.

‒  Почему в Чека? Ведь Екатерина по убеждениям памятник.

‒  Все равно. Если это оставить без внимания, так все спекулянты и контрразведчики станут ссылаться на то, что они памятники.

‒  Вовсе не в Чека, а в институт благородных девиц. Это вы уж позвольте мне знать.

‒  Смотрите, смотрите!.. Ее уже поднимают на блоках...

Грузный памятник Екатерины в самом деле отрывается от тяжелой площадки и бронзовая женщина оказывается висящей в воздухе. Картина производит впечатление. На многих физиономиях выражение крайнего отчаяния и тупого страха.

 ‒  Ох, святые угоднички, чижелая пошла жисть ноныча...
 
Майское солнце освещает красочное зрелище снятия памятника, оставленного красной Одессе покойной властью».
 
Після демонтажу монумента (знищено було лише скульптуру Катерини II, від якої по суті залишилася тільки голова) чотири вцілілі фігури віддали на зберігання до музею. 
 
Менше ніж за рік після повалення з постаменту Катерини, 8 лютого 1921 року площу, на якій вона стояла, назвали іменем Карла Маркса, а на колону піднесли його бетонний бюст. Ця робота, авторами котрої були скульптор М. Гельман і архітектор М. Шехтман, виявилась настільки «маловисокохудожньою», що невдовзі погруддя прибрали. 
 
І 1927-го замість неї розмістили іншу скульптуру Маркса ‒ на повний зріст. Цей Маркс також довго не протримався ‒ він впав. Старожили згадували, що причиною конфузу став штормовий вітер, і на п`єдесталі ще довго залишались самі лише ноги засновника революційного філософського, економічного і політичного вчення. 
 
До третьої спроби встановити на площі Карла Маркса пам`ятник Карлу Марксу в Одесі підійшли вже з усією відповідальністю. Було оголошено конкурс на кращий проект, підсумки якого підвели наприкінці 1930 років. Але зводити його так і не розпочали, на заваді стала війна. Колону ж, яка залишилась від Катерини і простояла як в німецько-румунську окупацію, так і після, демонтували в середині 1950-х, коли в Одесі вирішили обов`язково встановити пам`ятник потьомкінцям. 
 
Те, що чорноморському місту просто конче потрібний монумент, присвячений революційному повстанню на броненосці «Потьомкін», ще 1935 року вирішила спеціальна комісія Центрального виконавчого комітету СРСР (тоді це був вищий орган державної влади в країні). 
 
На урядову постанову відгукнулись одеські архітектори, запропонувавши 62 варіанти розміщення такого пам`ятника. Пропонувалось різне ‒ від його зведення на молу в Одеському порту, біля маяка чи на хвилерізі до будівництва на місці скульптури дюка де Рішельє… Найкращим майданчиком архітектори визначили бульвар парку Шевченка. Тут пам`ятник було б прекрасно видно з боку моря, а з парку до нього передбачалось прокласти широку алею. 
 
До чого саме вестиме ця алея, мав відповісти всесоюзний конкурс на кращий проект пам`ятника. Конкурс проголосили, і в Одесу почали приїздити автори, спеціально запрошені його організаторами. 
 
«Передусім пам`ятник потьомкінцям має бути морським, ‒ переконував московський скульптор Митрофан Рукавишников. ‒ Одеса повинна мати такий пам`ятник, який неможливо побудувати в жодному, не приморському місті країни. Найкраще спорудити пам`ятник потьомкінцям на березі Ланжерону чи влаштувати спеціально для цього штучний острів чи виступ у море, аби монументальна споруда, що увічнює революційні події 1905 року, зустрічала пароплави, туристів, іноземців, усіх, хто приїжджає до Одеси морем. Фігури матросів у безкозирках із стрічками, що майорять під вітром, на тлі моря будуть дуже ефектними»…
 
Дискусії та плани перервала війна. Про урядове рішення знову згадали з наближенням 60-річчя повстання на «Потьомкіні». Було проведено новий конкурс, на ленінградському заводі «Монументскульптура» відлили з бронзи скульптури моряків, і 27 червня 1965 року пам’ятник роботи скульптора Богданова й архітекторів Волкова і Лапіна урочисто відкрили, але не в парку Шевченка, а в самому центрі Одеси, на Катерининській площі.
 
Він простояв тут понад 40 років, доки 2007-го його не перенесли в сквер на Митній площі. На звільненому місці було встановлено і 27 жовтня того ж року відкрито відновлений пам`ятник засновникам Одеси: Катерині II та її сподвижникам. Фігуру імператриці відлили заново, використавши як зразки старовинні світлини. Прекрасно збережені статуї ж Потьомкіна, Зубова, де Рібаса й де Волана забрали з Одеського історико-краєзнавчого музею, де вони перебували мало не дев`ять десятиліть. 
 
Відкриття супроводжувалось протестами, які передували й самій появі монументу. Прихильники цієї ідеї наголошували, що таким чином площі повертають її історичний вигляд, зазначали, що окрім російської імператриці в композиції зображено історичних діячів, які відіграли свою роль в історії Одеси. Супротивники ж сприймали таке відновлення передусім як увічнення пам`яті самодержиці, що зруйнувала Запорізьку Січ та поневолила українців кріпацтвом. 
 
Врешті-решт, історія монументу, подарованого місту одіозним бізнесменом Русланом Тарпаном, розпочавшись із скандалу, скандалом і завершилася. Пам`ятник демонтовано, імператрицю знесено, скульптури знову в музеї.
 
Чи не час відновити фонтан?
 
Якими були Катерининська площа й місто загалом у різні періоди своєї історії, можна побачити на сторінках «Старої Одеси в фотографіях». А прочитати ‒ у виданнях нашого проєкту.

Вiкна-Одеса
Одесса новости
15.07.2024

На Одещині затримали 27 «туристів», які намагались незаконно потрапити до Молдови

На Одещині затримали 27 військовозобов`язаних, які намагалися незаконно потрапити до Молдови. Про це повідомив сьогодні Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Одесса новости
04.07.2024

Призначено поїзд Інтерсіті Київ ‒ Одеса

Укрзалізниця призначила поїзд Інтерсіті № 761/762 Київ ‒ Одеса. Як повідомили в компанії, він курсуватиме через день, розпочинаючи з 9 липня.

Одесса новости
01.07.2024

В Одесі відкрито ще чотири пляжі – офіційно

В Одесі офіційно відкрили ще чотири пляжі. Про це повідомив сьогодні голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

Одесса новости
10.06.2024

Крадіжка та вбивство: мешканка Одеського району проведе за ґратами 12 років

Жителька Одеського району отримала обвинувальний вирок суду за крадіжку та вбивство. За ґратами жінка проведе 12 років. Про це повідомили сьогодні в обласному управлінні поліції.

Одесса новости
26.05.2024

В Одесі попрощались з маленькою Златою – восьмою жертвою ворожого балістичного удару 29 квітня

В Одесі попрощались з маленькою Златою. Дівчинка померла в лікарні від травм, отриманих внаслідок балістичного удару російських терористів по Одесі, нанесеного 29 квітня.

Одесса новости
22.05.2024

Одеса виділить з бюджету міста 36 мільйонів гривень для допомоги Харківщині

Сьогодні відбулася позачергова сесія Одеської міської ради. Під час засідання депутати міськради підтримали виділення 36 млн гривень військовим підрозділам Харківщини.

Одесса новости
14.05.2024

СБУ затримала коригувальника, який «злив» ФСБ інформацію про наслідки подвійного ракетного удару по Одесі

Служба безпеки затримала ще одного учасника агентурної групи ФСБ, яка діяла у різних регіонах України. Зловмисники коригували ракетні удари по Києву, Одесі, а також Житомирській та Полтавській областях.

Одесса новости
18.04.2024

Українська атака на Джанкойський аеродром: ГУР оприлюднив попередній перелік ворожих втрат

Головне управління розвідки Міністерства оборони України офіційно підтвердило проведення успішної операції ЗСУ на військовому аеродромі міста Джанкой у тимчасово окупованому Криму і навело попередній перелік ворожих втрат.

Одесса новости
08.04.2024

В Одеському зоопарку – поповнення в родині зелених мавп

В Одеському зоопарку – поповнення: маля народилося у родині зелених мавп. Дитинча з`явилося на світ місяць тому, але мати ховала його від сторонніх.

Одесса новости
29.03.2024

Ракетний удар по Одесі: постраждали троє людей

За уточненою інформацією, внаслідок сьогоднішнього ракетного удару по Одесі постраждали троє людей, двоє з них – діти 10-ти та 15 років. Їх госпіталізовано.

Одесса новости
18.03.2024

Ракетний удар російських терористів: в Одесі попрощались з Сергієм Тетюхіним, колишнім першим заступником мера

Сьогодні в Одесі провели в останню путь Сергія Тетюхіна, колишнього першого заступника міського голови. Він загинув 15 березня внаслідок ракетного удару російських терористів по Одесі.

Одесса новости
17.03.2024

У Дніпрі попрощалися із загиблим в Одесі командиром полку «Цунамі» Олександром Гостіщевим

У Дніпрі попрощались з командиром полку «Цунамі» бригади Національної поліції «Лють» Олександром Гостіщевим. 41-річний поліцейський загинув під час ракетної атаки російських терористів по Одесі 15 березня.

Одесса новости
15.03.2024

Ракетний удар російських терористів: завтра в Одесі та області – День жалоби

Завтрашній день, 16 березня, в Одесі та області оголошено День жалоби – в пам`ять про одеситів, вбитих сьогодні російськими терористами. Про це повідомили в мерії та в обласній військовій адміністрації.

Одесса новости
07.03.2024

В Одесі затримано підозрювану в державній зраді: готувала ворожий удар по місту «в обхід» ППО, – СБУ

Про підозру у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України) повідомлено мешканці Одеси, яка, за даними слідства, співпрацювала з представниками військової розвідки РФ.

Одесса новости
06.03.2024

СБУ показала тестування першого дрону «Sea Baby» – із тих, на які донатили українці

СБУ продемонструвала перший морський дрон, який був виготовлений завдяки масштабному волонтерському збору. В рекордні терміни зібрано майже 300 млн. грн. на 35 морських дронів СБУ «Sea Baby».

Одесса новости

23.07.2024
Поверка оборудования передвижной экологической лаборатории обойдется одесской мэрии в 45 тысяч гривень (Рупор Одессы)

23.07.2024
Поджигал релейные шкафы и наводил ракеты: в Одессе поймали российского агента, ему грозит пожизненное (Думская.net)

23.07.2024
В Измаиле на территории одного из предприятий произошло смертельное ДТП (Рупор Одессы)

23.07.2024
Языковый конфликт: полиция оштрафовала одессита, затеявшего драку с военным (Думская.net)

23.07.2024
СБУ в Одесской области задержала агента ФСБ (Рупор Одессы)

23.07.2024
Предательство Клеопатры и волшебное зеркало: в Одессе состоится мировая премьера мюзикла (видео) (Думская.net)

23.07.2024
На трассе Одесса-Киев за день произошло две аварии: три человека погибли (фото) (Думская.net)

23.07.2024
В Одесской области продают недостроенную семиэтажку - цена стартует со 125 миллионов (Думская.net)

22.07.2024
Черговий ракетний удар по Одещині: пошкоджено цивільну інфраструктуру (Вiкна-Одеса)

22.07.2024
В центре Одессы неадекватный мужчина поджег "тюремный" автобус (Думская.net)

22.07.2024
Оккупанты нанесли ракетный удар по Одесской области: повреждено административное здание (Думская.net)

22.07.2024
"Героические профессии. Ангелы войны»: "Укрпошта" выпустит благотворительные марки ко Дню медика (фото) (Думская.net)

22.07.2024
Днем россияне обстреляли Одесчину (Рупор Одессы)

22.07.2024
В Одесской области две легковушки не поделили дорогу: пенсионер оказался в больнице (фото) (Думская.net)

22.07.2024
Без электрики в светло-серой зоне: какими будут графики стабилизационных отключений (Думская.net)

22.07.2024
Тилигульскому бычку не хватает воздуха: на лимане в Одесской области массово гибнет рыба (Думская.net)

22.07.2024
На Одесчине глава сельсовета с чиновниками украли 1,4 млн гривень на восстановлении разрушенных обстрелами домов (Рупор Одессы)

22.07.2024
В Одесской области из-за разгерметизации газового баллона загорелось здание: двое пострадавших (Думская.net)

22.07.2024
Сегодня - гроза, завтра - повышенная пожарна опасность: синоптики прогнозируют Одессе переменчивую погоду (Думская.net)

22.07.2024
Присвоил почти миллион на строительстве водопровода: на Одесчине экс-чиновнику квартирно-эксплуатационного управления сообщили о подозрении (Думская.net)

22.07.2024
117 бойових зіткнень за добу: Генштаб ЗСУ – про ситуацію на фронті (Вiкна-Одеса)

22.07.2024
Городской голова Одессы уволил свою заместительницу (Рупор Одессы)

22.07.2024
На Одещині викрито фігурантів, що "заробляли" на відновленні будинків, пошкоджених через ворожі обстріли (Вiкна-Одеса)

22.07.2024
В Одессе двое молодых людей торговали оружием и паторонами (Рупор Одессы)

22.07.2024
Официально: одесский мэр уволил заместительницу, которая пошла на сделку с НАБУ (Думская.net)

22.07.2024
Пока без парома Большая Одесса-Батуми: оказалось, что грузопотока нет (Думская.net)

22.07.2024
В Одессе задержали организатора перехода за рубеж уклонистов (Рупор Одессы)

22.07.2024
Отцы-одиночки в законе: как суд в Одесской области детей у мам «забирает», чтобы папы не воевали (Думская.net)

22.07.2024
В Одесской области из-за разгерметизации газового баллона госпитализированы два человека (Рупор Одессы)

22.07.2024
За 3,5 тыс. долларов обещал военнообязанным "зеленый коридор" в соседнюю страну: одессита задержали за незаконный бизнес (Думская.net)

22.07.2024
В курортном поселке под Одессой утонула женщина (Рупор Одессы)

22.07.2024
В Одесском облсовете заменят окна почти за 10 млн грн (Рупор Одессы)

22.07.2024
В Одесской области во время купания утонула женщина (Думская.net)

22.07.2024
Полиция обнародовала фото и приметы предполагаемого убийцы Фарион (Думская.net)

22.07.2024
Подешевел в два раза: в Одесской области не могут продать недостроенный роддом (Думская.net)

21.07.2024
Байден снял свою кандидатуру с президентских выборов и назвал имя преемника: что дальше? (обновлено) (Думская.net)

21.07.2024
На окраине Одессы обнаружили стихийную свалку. Экоинспекция обратилась в мэрию (Думская.net)

21.07.2024
Одесские патрульные помогли мужчине, потерявшему сознание на улице (Думская.net)

21.07.2024
От одной до трех очередей одновременно: как в Одесской области будут отключать свет 22 июля (Думская.net)

21.07.2024
Штормовое предупреждение: в понедельник в Одессе ожидается гроза со шквалами, по области - град (Думская.net)

21.07.2024
Колония полностью уничтожена: фламинго покидают Тузловские лиманы из-за войны (Думская.net)

21.07.2024
Суд дал, суд взял: арендаторов обязали покинуть старинное банковское здание в центре Одессы, где планировался музей (Думская.net)

21.07.2024
В Одессе холодает: сахарская жара ушла, сменившись северными атмосферными фронтами (Думская.net)

21.07.2024
Одеська "Євросолідарність" просить Раду заборонити Московський патріархат (Думская.net)

21.07.2024
Одесский облсовет будет менять окна в своей "стекляшке": потратит почти 10 млн грн (Думская.net)

21.07.2024
В Одесской области и по Украине в целом не будут отключать свет до 15:00 (Думская.net)

21.07.2024
Житель Одесчины бежал от мобилизации за границу, но в итоге попал в армию рф и сдался в плен (видео) (Думская.net)

21.07.2024
В Одесском порту обвалилось здание: погиб человек (Рупор Одессы)

21.07.2024
В одесском порту рухнул склад: один человек погиб под завалами, второго чудом спасли (фото, видео) (Думская.net)

21.07.2024
Ночью ПВО работала в 10 областях, сбили 35 "шахедов" (Рупор Одессы)

21.07.2024
«Серые пчелы», кровавая драма и норвежские мужчины: Одесский кинофестиваль назвал победителей (Думская.net)

21.07.2024
Над Украиной сбили 35 дронов, а управляемы авиационные ракеты упали сами, часть - на Одесчине (Думская.net)

20.07.2024
Пейзаж с наводнением, грустные лица и радужный гранж: одесский музей представил алмазы, рожденные «Под давлением» (Думская.net)

20.07.2024
В воскресенье одесситам будут отключать свет весь день (Думская.net)

20.07.2024
В память о погибших военных: в Одессе состоялся благотворительный турнир «Воины Самсона» (общество, фото) (Думская.net)

20.07.2024
Под Одессой маршрутка столкнулась с грузовиком (Рупор Одессы)

20.07.2024
Остался без присмотра взрослых: в Одесской области 10-летний мальчик поджег сено и погиб (Думская.net)

20.07.2024
«Цифра» на смену чеканке: одессит увлекается фотосъемкой любимого города (фото) (Думская.net)

20.07.2024
В Одессе маршрутка врезалась в припаркованный грузовик: 13 человек пострадали (Думская.net)

20.07.2024
Потери на Левобережье и манипуляция "потужністю" с "незламністю": Vatakaratel о ситуации на фронтах и в тылу (видео) (Думская.net)

Дальше новости