Одесса новости
26.10.2023

Реконструкція Катерининської площі в Одесі: конкурс провалився, буде проведено новий

В Одесі проведуть новий конкурс на кращу проєктну пропозицію з реконструкції Катерининської площі. Попередній визнано таким, що не відбувся.

Відповідне рішення ухвалене сьогодні на засіданні виконавчого комітету міської ради. 

Провести архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію з реконструкції (реновації) Катерининської площі було вирішено міськвиконкомом 23 лютого 2023 року, на заохочення учасників запланували виділити 350 тис. грн. Як пояснили в  мерії, загалом було надано шість проєктів. Відповідно з висновками професійного журі, лише два з них відповідали висунутим вимогам. Однак, і вони були відхилені, оскільки попри «наявність дуже цікавих ідей» зреалізувати їх саме на цій одеській площі можливості немає, вважають фахівці. 

Втім, відмовлятися від ідеї реконструкції Катерининської площі міська влада не планує. Потреба в цьому виникла після демонтажу Засновників Одеси ‒ монументу, більш відомого як пам`ятник російській імператриці Катерині II.  За те, щоб його прибрати, депутати міської ради проголосували 30 листопада 2022-го ‒ після численних акцій протесту.

Біля пам`ятника збирались мітинги, постамент неодноразово обливали червоною фарбою, на ньому ж писали гасла на кшталт «Єкатєріна = Путін» та вимогу «Знести», на царицю накинули червоний ковпак ката та дали в руку зашморг, нагадуючи про її роль в історії України. 

Врешті монумент прибрали від сторонніх очей, закривши «саркофагом». Потому скульптури зняли й вивезли. Фігури Йосипа де Рібаса, Франца де Волана, Григорія Потьомкіна й Платона Зубова, які оточували Катерину, є музейними предметами державної частини Музейного фонду України та перебувають на обліку муніципального музею особистих колекцій ім. О.В. Блещунова. Саме до цієї установи вони б і мали «переїхати», однак, тут їх просто ніде розмістити. Тож на тимчасове зберігання скульптури передали в Одеський національний художній музей. 

А на звільненому постаменті встановили державний прапор України. Останнім часом обабіч нього з`явилося багато маленьких прапорців ‒ з іменами українських захисників, що загинули, боронячи країну від російської орди. 

Відповідь на питання, якою буде нова Катерининська площа, має дати новий конкурс (якщо він, звісно, відбудеться). І це буде далеко не перша корінна трансформація в її історії. Загалом пам`ятникам тут не дуже щастило ‒ з особливим довголіттям, а тим більше шансом на довічне перебування якось не склалося. 

Імператриця та її оточення з`явилися тут 6 травня 1900 року. Монумент, виконаний за проектом архітектора Юрія Дмитренка й відлитий в майстерні скульптора Бориса Едуардса, встановили на місці скверика з фонтаном, що прикрашали місто чверть століття. Революційні події, які за 17 років трапились в Петербурзі, в Одесі відгукнулися як відповідними настроями, так і небажанням населення споглядати пам`ятник, напряму пов`язаний з самодержавством: з 1917-го його ховали під спеціально пошитим для такої справи лантухом. 

Із встановлення в Одесі радянської влади пам`ятник Засновникам міста знесли. Це трапилося 1 травня 1920 року. Ось як описував тодішні події  фейлетоніст газети «Червона зірка» П. Челпанов:

«Подошли к Екатерининской площади. Там оживление клокотало уже, как в котле. Перед массивным памятником разжалованной императрицы толпились котелки, фуражки, шапки, кепи. Все разговаривали, делились впечатлениями.

‒  Жилищный отдел решил отвести Екатерине закрытое помещение. Подумайте, ведь она стоит уже столько лет.

‒  Причем тут жилищный отдел? Ничего подобного. Екатерина будет посажена в Чека за контрреволюционную агитацию.

‒  Почему в Чека? Ведь Екатерина по убеждениям памятник.

‒  Все равно. Если это оставить без внимания, так все спекулянты и контрразведчики станут ссылаться на то, что они памятники.

‒  Вовсе не в Чека, а в институт благородных девиц. Это вы уж позвольте мне знать.

‒  Смотрите, смотрите!.. Ее уже поднимают на блоках...

Грузный памятник Екатерины в самом деле отрывается от тяжелой площадки и бронзовая женщина оказывается висящей в воздухе. Картина производит впечатление. На многих физиономиях выражение крайнего отчаяния и тупого страха.

 ‒  Ох, святые угоднички, чижелая пошла жисть ноныча...
 
Майское солнце освещает красочное зрелище снятия памятника, оставленного красной Одессе покойной властью».
 
Після демонтажу монумента (знищено було лише скульптуру Катерини II, від якої по суті залишилася тільки голова) чотири вцілілі фігури віддали на зберігання до музею. 
 
Менше ніж за рік після повалення з постаменту Катерини, 8 лютого 1921 року площу, на якій вона стояла, назвали іменем Карла Маркса, а на колону піднесли його бетонний бюст. Ця робота, авторами котрої були скульптор М. Гельман і архітектор М. Шехтман, виявилась настільки «маловисокохудожньою», що невдовзі погруддя прибрали. 
 
І 1927-го замість неї розмістили іншу скульптуру Маркса ‒ на повний зріст. Цей Маркс також довго не протримався ‒ він впав. Старожили згадували, що причиною конфузу став штормовий вітер, і на п`єдесталі ще довго залишались самі лише ноги засновника революційного філософського, економічного і політичного вчення. 
 
До третьої спроби встановити на площі Карла Маркса пам`ятник Карлу Марксу в Одесі підійшли вже з усією відповідальністю. Було оголошено конкурс на кращий проект, підсумки якого підвели наприкінці 1930 років. Але зводити його так і не розпочали, на заваді стала війна. Колону ж, яка залишилась від Катерини і простояла як в німецько-румунську окупацію, так і після, демонтували в середині 1950-х, коли в Одесі вирішили обов`язково встановити пам`ятник потьомкінцям. 
 
Те, що чорноморському місту просто конче потрібний монумент, присвячений революційному повстанню на броненосці «Потьомкін», ще 1935 року вирішила спеціальна комісія Центрального виконавчого комітету СРСР (тоді це був вищий орган державної влади в країні). 
 
На урядову постанову відгукнулись одеські архітектори, запропонувавши 62 варіанти розміщення такого пам`ятника. Пропонувалось різне ‒ від його зведення на молу в Одеському порту, біля маяка чи на хвилерізі до будівництва на місці скульптури дюка де Рішельє… Найкращим майданчиком архітектори визначили бульвар парку Шевченка. Тут пам`ятник було б прекрасно видно з боку моря, а з парку до нього передбачалось прокласти широку алею. 
 
До чого саме вестиме ця алея, мав відповісти всесоюзний конкурс на кращий проект пам`ятника. Конкурс проголосили, і в Одесу почали приїздити автори, спеціально запрошені його організаторами. 
 
«Передусім пам`ятник потьомкінцям має бути морським, ‒ переконував московський скульптор Митрофан Рукавишников. ‒ Одеса повинна мати такий пам`ятник, який неможливо побудувати в жодному, не приморському місті країни. Найкраще спорудити пам`ятник потьомкінцям на березі Ланжерону чи влаштувати спеціально для цього штучний острів чи виступ у море, аби монументальна споруда, що увічнює революційні події 1905 року, зустрічала пароплави, туристів, іноземців, усіх, хто приїжджає до Одеси морем. Фігури матросів у безкозирках із стрічками, що майорять під вітром, на тлі моря будуть дуже ефектними»…
 
Дискусії та плани перервала війна. Про урядове рішення знову згадали з наближенням 60-річчя повстання на «Потьомкіні». Було проведено новий конкурс, на ленінградському заводі «Монументскульптура» відлили з бронзи скульптури моряків, і 27 червня 1965 року пам’ятник роботи скульптора Богданова й архітекторів Волкова і Лапіна урочисто відкрили, але не в парку Шевченка, а в самому центрі Одеси, на Катерининській площі.
 
Він простояв тут понад 40 років, доки 2007-го його не перенесли в сквер на Митній площі. На звільненому місці було встановлено і 27 жовтня того ж року відкрито відновлений пам`ятник засновникам Одеси: Катерині II та її сподвижникам. Фігуру імператриці відлили заново, використавши як зразки старовинні світлини. Прекрасно збережені статуї ж Потьомкіна, Зубова, де Рібаса й де Волана забрали з Одеського історико-краєзнавчого музею, де вони перебували мало не дев`ять десятиліть. 
 
Відкриття супроводжувалось протестами, які передували й самій появі монументу. Прихильники цієї ідеї наголошували, що таким чином площі повертають її історичний вигляд, зазначали, що окрім російської імператриці в композиції зображено історичних діячів, які відіграли свою роль в історії Одеси. Супротивники ж сприймали таке відновлення передусім як увічнення пам`яті самодержиці, що зруйнувала Запорізьку Січ та поневолила українців кріпацтвом. 
 
Врешті-решт, історія монументу, подарованого місту одіозним бізнесменом Русланом Тарпаном, розпочавшись із скандалу, скандалом і завершилася. Пам`ятник демонтовано, імператрицю знесено, скульптури знову в музеї.
 
Чи не час відновити фонтан?
 
Якими були Катерининська площа й місто загалом у різні періоди своєї історії, можна побачити на сторінках «Старої Одеси в фотографіях». А прочитати ‒ у виданнях нашого проєкту.

Вiкна-Одеса
Одесса новости
04.12.2023

ДТЕК: наслідки негоди на Одещині повністю усунуто

На Одещині енергетики повністю усунули наслідки негоди, що вирувала з 25 по 27 листопада й призвела до масштабних пошкоджень (постраждали більше половини всіх клієнтів ДТЕК в Одесі та області).

Одесса новости
28.11.2023

За тиждень в Одесі народилися 116 дітей

Протягом минулого тижня в міських пологових будинках Одеси народилися 116 дітей (66 хлопчиків та 50 дівчаток), серед яких одна пара близнюків. Про це повідомили в Одеській мерії.

Одесса новости
17.11.2023

Діти і правосуддя: в Одесі відкрито Центр захисту та підтримки «Барнахус»

В Одесі відкрили відділення Центру захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі слідства та правосуддя дітей за моделлю «Барнахус». Центр відкрито за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). 

Одесса новости
09.11.2023

Військові передали до Одеського зоопарку врятованого пелікана

Військовослужбовці Одеської зенітно-ракетної бригади декілька днів тому підібрали знесиленого молоденького пелікана. Вони надали птаху необхідну допомогу, врятувавши життя.

Одесса новости
01.11.2023

В Одесі будують модульне містечко для переселенців

В Одесі розпочато будівництво першого з двох запланованих модульних містечок для внутрішньо переміщених осіб. Кожне містечко розраховане на 25-30 будинків.

Одесса новости
27.10.2023

Призначено нового керівника Одеської обласної прокуратури

У Одеської обласної прокуратури – новий керівник. Ним став Ігор Домущей, що до цього призначення працював на аналогічній посаді на Черкащині. Колективу його представив перший заступник Генерального прокурора Олексій Хоменко.

Одесса новости
10.10.2023

Регенсбург передасть Одесі 10 пасажирських низькополих автобусів

Одеський мер Геннадій Труханов знаходиться з робочим візитом у німецькому Регенсбурзі. Це місто є побратимом Одеси і одним з найактивніших донорів гуманітарної допомоги.

Одесса новости
03.10.2023

Україна та Італія підписали угоду про відновлення одеського Спасо-Преображенського собору

Італія та Україна підписали угоду щодо відновлення одеського Спасо-Преображенського кафедрального собору, в який під час масованої атаки російських терористів в ніч на 23 липня поцілила ворожа ракета.

Одесса новости
27.09.2023

Знищення будинку Гавсевича в Одесі: замовника та підрядника підозрюють у руйнуванні пам`ятки архітектури

Власнику одеської памʼятки архітектури та містобудування, відомої як особняк Гавсевича, а також керівнику підприємства-підрядника повідомлено про підозру.

Одесса новости
15.09.2023

Далі буде: в Чорному морі вражено два ворожі кораблі, – СтратКом ЗСУ

Вранці 14 вересня Сили оборони України завдали удару по двох патрульних кораблях проєкту 22160 типу «Василій Биков» окупаційного флоту Росії в південно-західній частині Чорного моря.

Одесса новости
14.09.2023

В Одесі відкриють сервісний центр ВетеранХаб

До Дня ветерана, що відзначається в Україні 1 жовтня, в Одесі заплановане відкриття фронт-офісу сервісного центру ВетеранХаб. Про це повідомили в Одеській мерії.

Одесса новости
30.08.2023

Сили оборони продовжують наступальну операцію на Бахмутському та Мелітопольському напрямках, – Генштаб ЗСУ

Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Бахмутському та Мелітопольському напрямках. Про це повідомляється в сьогоднішньому оперативному зведенні Генерального штабу ЗСУ.

Одесса новости
28.08.2023

«ЗСУ – в першу чергу!»: акція протесту біля Одеської мерії і звернення волонтерів до влади

«ЗСУ – в першу чергу!» – під таким гаслом сьогодні на пікет біля Одеської мерії вийшла найвідоміша волонтерка Одеси, очільниця Благодійного фонду «Корпорація монстрів» Катерина Ножевнікова.

Одесса новости
28.08.2023

За добу на фронті відбулось понад 30 бойових зіткнень, ‒ Генштаб ЗСУ

Одесса новости
16.08.2023

«Морські дрони – унікальна розробка СБУ», – голова Служби безпеки України про деталі резонансних спецоперацій на Чорному морі

Морські надводні дрони, які успішно атакували Керченський (Кримський) міст, а також вразили російський десантний корабель «Оленегорский горняк» і танкер «SIG», є власною технічною розробкою Служби безпеки України.

Одесса новости

08.12.2023
Фирму, которая за 73,5 млн грн будет восстанавливать разрушенную врагом многоэтажку в Одесской области, обвиняют в мошенничестве и подлоге (Думская.net)

08.12.2023
Одесские тепловики судятся со СМИ (Рупор Одессы)

08.12.2023
Хотел украсть четыре миллиона гривен на закупке запчастей для истребителей: экс-главе оборонного завода грозит до 12 лет (Думская.net)

08.12.2023
В Одессе выявили российского агента (Рупор Одессы)

08.12.2023
Отремонтированная трофейная техника, мобильные бани и дроны: военные показали, чем волонтеры помогают фронту и наградили их (фото) (Думская.net)

08.12.2023
В Одесской области во время пожара спасли двух младенцев (Рупор Одессы)

08.12.2023
В Одессе задержали пособника врагов, который в случае оккупации надеялся стать «главой одесской республики» (Думская.net)

08.12.2023
«Деньги за лайки»: полиция предупреждает о новой схеме онлайн-мошенников (Думская.net)

08.12.2023
В Одессе мошенник "продавал" несуществующие генератори (Рупор Одессы)

08.12.2023
Заподозрил в краже: в Одессе охранник автостанции до смерти избил человека (Думская.net)

08.12.2023
Утром враг выпустил по Украине 19 крылатых ракет: 14 из них удалось уничтожить (Думская.net)

08.12.2023
В Одесской области зафиксировали загрязнение моря нефтепродуктами: судовладелец заплатил штраф (Рупор Одессы)

08.12.2023
На одесском "Седьмом километре" из павильона украли 100 тысяч долларов (Думская.net)

08.12.2023
Украинские защитники за сутки уничтожили 12 вражеских артсистем, 26 бронемашин и почти тысячу оккупантов (Думская.net)

08.12.2023
В Одессе мужчина жестоко избил пожилую мать за отказ дать деньги на выпивку (Думская.net)

07.12.2023
В Одессе будут судить мужчину, который отправил в СИЗО пирожки с наркотиками (Думская.net)

07.12.2023
В Одесской области торговое судно загрязнило море горючим – судовладелец заплатил штраф (Думская.net)

07.12.2023
The Times: у Украины морских дронов столько, что хватит уничтожить весь Черноморский флот россии (видео) (Думская.net)

07.12.2023
Bristol Hotel приглашает на гастро-вечер лучших украинских блюд и вин (новости компаний) (Думская.net)

07.12.2023
Ушел из жизни многолетний начальник одесской "мореходки" Александр Сабуров (Думская.net)

07.12.2023
Куда пойти в Одессе: вечеринка Троллей, «Игра в правду» и возвращение «півнів» (Думская.net)

07.12.2023
В Одесской области разбойники связали мужчину и отобрали крупную сумму валюты (Думская.net)

07.12.2023
Немецкий танкер доставил российскую нефть на американскую военно-морскую базу (Думская.net)

07.12.2023
Депутат Одесского облсовета продаст на аукционе наградные часы: деньги пойдут военным (Думская.net)

07.12.2023
Под Одессой сгорел частный дом и гараж с машиной (фото) (Думская.net)

07.12.2023
В одесский следственный изолятор прислали пирожки с метадоном (Рупор Одессы)

07.12.2023
«Зимняя сказка» и веселый Снеговичок: одесские дети показали свои таланты (фото) (Думская.net)

07.12.2023
К сведению водителей: Одесчину снова засыпает снегом (Рупор Одессы)

07.12.2023
Жители одесского "Изумрудного города" наконец получат тепло: помогла война (Думская.net)

07.12.2023
В энергосистеме Украины снова дефицит: привлекается аварийная помощь от партнеров (Думская.net)

07.12.2023
Скандал на сессии Одесского горсовета: депутаты не поддержали отставку коллеги (Рупор Одессы)

07.12.2023
Надругался над 92 могилами: житель Одесской области сядет на четыре года (Думская.net)

07.12.2023
Новый проект Urban Buro: одесситов призывают менять свой город (общество) (Думская.net)

07.12.2023
Со скандалом и переходом на личности: "слуге народа", которая давно живет в США, не дали сложить полномочия депутата Одесского горсовета (Думская.net)

07.12.2023
За сутки Силы обороны уничтожили 18 вражеских танков, 21 артсистему и более 1100 оккупантов (Думская.net)

07.12.2023
В Одесском городском совете утвердили первого заместителя мэра (Рупор Одессы)

07.12.2023
Александр Филатов стал новым первым вице-мэром Одессы (Думская.net)

07.12.2023
Ограбил дом и изнасиловал пенсионерку: жителю Одесской области грозит до десяти лет тюрьмы (Думская.net)

07.12.2023
Правительство Японии передало портам Одесчины дизельные генераторы (Рупор Одессы)

07.12.2023
Один день с мэром: Backstage в Николаеве (Думская.net)

07.12.2023
Армия РФ атаковала припортовую инфраструктуру Подунавья на Одесчине: есть погибший (Рупор Одессы)

07.12.2023
Враг атаковал Одесскую область: один человек погиб, поврежден элеватор и грузовики (Думская.net)

07.12.2023
В центре Одессы загорелся автомобиль (Думская.net)

06.12.2023
Украинский ледокол "Ноосфера" добрался до Антарктики (фото) (Думская.net)

06.12.2023
Со святым Николаем, оркестром и Трухановым: в Одессе на Дерибасовской зажгли огни главной городской елки (фото) (Думская.net)

06.12.2023
Ледниковый период закончится? В жилкомплекс на поселке Котовского в Одессе могут наконец подать отопление (Думская.net)

06.12.2023
Битва за небо: почему авиация не стала ключевым фактором российско-украинской войны и как стороны противостояния готовились к зимней кампании (Думская.net)

06.12.2023
В Одесской области пьяный полицейский спровоцировал аварию: один из пострадавших потерял ноги (Думская.net)

06.12.2023
В Подмосковье нашли мертвым Илью Киву (Рупор Одессы)

06.12.2023
Украинский снайпер установил мировой рекорд, уничтожив оккупанта на расстоянии 3800 метров (фото) (Думская.net)

06.12.2023
В Подмосковье ликвидировали экс-нардепа, предателя Илью Киву (Думская.net)

06.12.2023
Видеостанция, современное оборудование и автоматические кровати: в детской городской больнице на одесском поселке Котовского открыли новое отделение (Думская.net)

06.12.2023
В центре Одессы планируют демонтировать нахалстрой (Рупор Одессы)

06.12.2023
В центре Одессы посреди двора незаконно строят дом: чиновники заметили нахалстрой, когда он вырос до третьего этажа (фото) (Думская.net)

06.12.2023
На часі? Власти поселка в Одесской области все-таки хотят потратить почти 150 миллионов на реконструкцию детского садика (Думская.net)

06.12.2023
"Большего идиотизма не придумать": нардеп пяти созывов - о противоречиях между Зеленским и Залужным, языковом скандале и возможных выборах (фото, аудио) (Думская.net)

06.12.2023
Ударил ревнивца так, что тот потерял сознание: в Одесской области юноши подрались из-за девушки (Думская.net)

06.12.2023
С праздником, защитники: Одесса отмечает День ВСУ (Рупор Одессы)

06.12.2023
Третий первый вице-мэр Одессы за год: должность займет Александр Филатов (Думская.net)

06.12.2023
Юпитер и Нептун работали в паре: шведские ученые полагают, что потопить российский крейсер «Москва» помогла природная аномалия (Думская.net)

Дальше новости